رویای آمریکایی

The American Dream
محصول سال ۲۰۱۰
The Provocateur Network ارایه ای از
نویسندگان و کارگردانان : Tad Lumpkin  / Harold Uhl
مدت زمان: 30 دقیقه
برگردان و زیرنویس: گروه پروسه
هنگامی که زنده‌گی «پایل» با بحران مواجه می‌شود و خانه‌ی او توسط بانک مصادره می‌شود، او هم‌کلاسیِ دوران دبستان خود، هارت‌مَن، را می‌بیند. دو دوستِ قدیمی با هم سفر در زمان و مکان را آغاز می‌کنند. در این سفر «هارت‌مَن»، «پایل» را با چگونگی عملکرد سیستم اقتصادی سرمایه‌داری و شکل‌گیری آن در طول زمان آشنا می‌کند تا «پایل» بتواند زنده‌گیش را بازپس بگیرد.
فرض اولیه‌ی سازنده‌گان این انیمیشن بر مبنای یک دوره‌ی اولیه و منزه از انحرافاتی است که به زعم ایشان کشورشان «آمریکا» دچارش شده است و معتقدند جامعه‌ی آمریکا از مسیر رهبران نخستین‌اش منحرف شده و در دستانِ بانک‌ها و موسسات مالی اسیر شده است. این دیدگاه آشکارا درک ناقصی از شیوه‌ی عملکرد سرمایه‌داری و ساز و کار آن دارد و رویکردی اصلاحی نسبت به شیوه‌ی تولید و مناسبات سرمایه‌داری را توصیه می‌کند و نوعی سرمایه‌داری «عاقل» و «سالم» را ممکن و دست‌یافتنی می‌داند. اما با این وجود این انیمیشن به سادگی به شرح چگونگی تولید پول، سیستم بانک‌داری، شیوه‌ی افزایش تورم و نقش بانک مرکزی آمریکا(Federal Reserve) و سازمان جمع‌آوری مالیات (IRS) برای افرادی که حتا آشنایی با سیستم‌های اقتصادی ندارند، می‌پردازد یعنی مسائلی که فقط مختص به آمریکا نیست و در بسیاری از کشورهای جهان به همین شکل وجود دارند.با توجه به نیازی که برای ارتباط‌گیری هر چه گسترده‌تر با انسان‌های تحت ستم حس می‌شود و نیز با توجه به شرایط نامناسب زنده‌گی اغلب افراد که فرصت برای مطالعات عمیق و دقیق را ندارند، تهیه و انتشار چنین آثاری خالی از فایده نخواهد بود. امیدواریم این انیمیشن انگیزه‌ای برای پژوهش و جست‌وجو برای دریافتن ریشه‌های نابرابری و ستم طبقاتی در مخاطبان ایجاد کند.

2 دیدگاه

  • بازتاب: رویای آمریکایی

  • آقا این کارتون با ترجمه شما خیلی گل کرده.البته از جای دیگه دانلود کردم ولی پیگیری کردم دیدم منبعش شما بودین.خاستم فقط تشکر کنم و بگم اگه میشه بازم از این کارتونا بذارید

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s