>پایه های مادی آموزش( آموزش کارگران)

>

پایه های مادی آموزش

لنا ماروو لِویس

ترجمه ی پویا پورمهر

در میان کمک های بسیاری که سیستم سرمایه داری برای ایجاد رقابت ارائه کرده است یکی از با ارزش ترینِ آن ها ضرورتِ آموزش افراد طبقه ی کارگر است.هیچ گونه حق یا امتیاز طبقاتی و یا فرصتی به طبقه ی کارگر یا طبقه ی پایین داده نشده مگر اینکه این حق یا فرصت منفعت یا مصلحت طبقه بالایی یا مسلط را تأمین کند.

در دویست سال پیش در میان کارگران می شد کسی را پیدا کرد که بتواند بخواند و بنویسد اما تعداد آن ها بسیار اندک بود.آموزش تنها یک امتیاز طبقاتی برای فرادَستان بود.

رعیتی که در یک مزرعه شخم می زد نیاز به یک ذهن تعلیم یافته برای درست شخم زدن نداشت. مهارت کار با داس ، نیازی به آموزش یا تربیت ذهنی نداشت. اما تولید و توسعه ی ماشینی و استفاده از بخار و الکتریسیته ، به کار گیری ِ کارگرانی متفاوت از کارگران بی سواد یا رعیتِ تعلیم ندیده در مزرعه یا زنی که ریسندگی می کرد را ایجاب می کرد.

اما برای تبدیل سنگ خامِ معدن به شمش فولادِ مرغوب نیاز به یک مهارت جدید بود. برای مونتاژ کردن قطعات گوناگون در یک موتور سنگین، به کارگر تعلیم یافته و آموزش دیده نیاز بود.

خلاصه اینکه فرآیند های جدید صنعتی که سیستم سرمایه داری به جهان ارائه کرده بود آموزش و تربیت ذهنی کارگران به منظور اینکه آن ها بتوانند تولید کنندگانی مناسب و سودآور باشند را اجتناب ناپذیر(ضروری) می کرد.

بنابر این سرمایه داری علاوه بر نیاز توده ی عظیم کارگران به آموزش یافتن، زمینه های اقتتصادی یا مادی آموزشِ آزاد را نیز به وجود آورد.

در حالی که آموزش کارگران موجب انباشت منافع اقتصادی و مادی برای طبقه ی مسلط می شد و همچنین سودهای کلان تنها از طریق طبقه ی کارگر آموزش دیده و ماهر ممکن بود و این عوامل هنوز برتری مالی طبقه ی مسلط را مهیا می کرد ، ما شاهدیم که فاکتورهای قوی و قدرتمندی از برتری سیاسی و اقتصادی طبقه ی کارگر در حال شکل گیری است.

آگاهی، قدرت است !

کارگران تنها با داشتن دانش و آگاهی می توانند مسائل و مشکلات مربوط به آزادی سیاسی و اقتصادیِ خود را حل کنند.

سران سرمایه داری ، کارگران را برای سودِ امروزشان آموزش می دهند اما این آموزش موجب تباهی فردایِ سرمایه داران خواهد بود.

آن چه که باعث پیروزی سرمایه داری می شود در نهایت موجب سقوط خودش خواهد شد.

آموزش کارگران برای سود طبقه ی سرمایه دار به معنی سود و منفعت برای عده ی قلیلی – طبقه ی مسلط امروز- است.

آموزش کارگران در جهت منافع طبقه ی کارگر به معنی سود و منفعت طبقه ی کارگر و در نهایت برای همه ی نوع بشر است.

آنچه که در خدمت طبقه ی سرمایه دار بوده است، روزی در خدمت طبقه ی کارگر قرار خواهد گرفت.

ذهن های آموزش دیده ای که امروزه برای سرمایه داران سود ایجاد می کنند همان هایی هستند که برای لذت فردای تولیدکنندگان(کارگران) رفاه ایجاد خواهند کرد.

پیروزی های آینده ی طبقه ی کارگر خیلی به تعداد آنان وابسته نیست(کارگران معمولا در اکثریت بوده اند) اما این پیروزی ها در گروِ آموزشی است که آنان کسب می کنند و نیز توانایی سازماندهیِ هوشمندانه و اقدام مشترکشان در زمینه های سیاسی و اقتصادی.

بگذارید همواره به یاد داشته باشیم که آگاهی قدرت است!

Lena Morrow Lewis

The Materialist Basis of Education

Source: The Masses, March, 1912

Transcribed: Sally Ryan for marxists.org in 2002

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s